Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak rodí babička

9. 04. 2017 19:15:51
Moje dítě, co už dávno není dítětem, mi jednou bez varování oznámilo, že čeká dítě. Já vím, to už je úděl matek, které mají dceru. Generační kolo se pootočí, z holčičky je najednou máma a z matky, byť třeba věkem mladé - babička!

Ale jak to, že ten čas tak rychle utekl? Z mé roztomilé holčičky, která roztomile žvatlala a zpívala první písničky, je dospělá žena a navíc těhotná. Že ze mě udělá babičku, se mi nejdřív zdálo nemožné - prožívám přece právě "líbánky" s bezva chlapem, který vůbec nevypadá na dědečka - ale pak se mi ta myšlenka zalíbila a začla jsme se těšit.

Jak asi bude miminko vypadat, komu bude podobné, bude mít oči po mamince nebo po tátovi? Bude to kluk, nebo holčička? Jen aby nebylo vzteklé po dědovi a nemělo po mně velký nos... Fantazie mi začala pracovat naplno. Mohl by se nám narodit budoucí spisovatel nebo snad operní pěvkyně: jako babička bych mu/jí mohla dělat doprovod na zahraničních turné, to by se mi líbilo!

Nastávající maminka Ela se jen culila, obdivovala rostoucí bříško a náladu jí nezkazilo ani to, že se svou malou postavičkou začala brzy připomínat kouli. Protože přehnaný optimismus je stálým společníkem mé dcery v každé situaci, malovala si i samotný porod v růžových barvách. Nad hrůzostrašnými historkami známých a kamarádek jen mávala rukou, protože jí se nic takového nemůže stát. Ona si to prožije jako mystický okamžik zrození nového života, zapálí si vonné svíčky, pustí Enyu a bude se držet za ruku s nastávajícím tatínkem. Hledala tedy v našem okolí porodnici, která má moderní alternativní přístup k rodičkám a nabízí taky porod do vody - to je teď nejnovější hit maminek, které vyznávají přírodní styl a chtějí porodit děťátko jako indiánky do řeky Colorado...

Kupodivu takovou nemocnici našla. Porodní vanu mělo v nabídce zdravotnické zařízení v R., což mělo ale menší vadu: ta vana byla od nás vzdálena asi 70 kilometrů! Že jsem jí to jako matka měla vymluvit? To bych ráda, ale paličatost je taky věrnou Elinou společnicí, a tak ta vana byla stále ve hře a mě strašila i ve snech.

Trpělivost nepatří k mým ctnostem a ty poslední dny před termínem porodu byly hrozné. Ela se už jen batolila jako nafouklá kachna, ale pořád si vedla svou: pojede rodit do vany. A pak to konečně přišlo. Březnová noc těsně před úplňkem mi dopřála jen lehký spánek, přerušovaný zmatenými sny o mé holčičce. Definitivně mě pak probudila esemeska: "Už to začalo, takže jedeme do R. Přivezem ti vnuka!"

Panebože, nakrmila jsem telefon zmateným výlevem, jak na ni budu myslet a jak ji miluju. Se spánkem byl definitivně konec. Něco jsem na sebe hodila a šla se projít ven na vzduch. Byla mrazivá noc, ohromný kulatý měsíc ozářil zahradu, pokrytou jiskřivou krustou, jako by tam pytel krystalů vysypal sám Swarovski. "Tak už neotálej, ty neznámý človíčku, svět je přece jen krásné místo k narození, pospěš si, ať už se na Tebe můžu podívat!" povídala jsem si v duchu s děťátkem a doufala, že mě poslechne.

Ráno bylo ještě daleko. Můj miláček zvaný Viking klidně spal a mě nezbylo, než se k němu přitisknout a čekat na zprávy od Ely nebo nastávajícího tatínka, který ji vezl do porodnice. Hodiny ubíhaly a SMS byly stále stejné: Porod příliš nepostoupil, Ela byla stále víc a víc vysílená a ta proklatá porodní vana už byla stejně obsazená jinou rodičkou... Dopoledne jsem už nemohla vydržet nečinně čekat - skočili jsme s Vikingem do auta a vyrazili do R.

Ta cesta byla hrozná, sama serpentina, silničky vedoucí z kopce na kopec, hluboké lesy. V noci tu musela před auto skákat jedna srna za druhou, radši si to nepředstavovat. Jindy snad pěkný výlet, ale dnes bych ocenila rychlou dálnici. Obavy o dceru už přehlušily jakoukoliv jinou myšlenku, myslím jen na ni, aby to vůbec přežila!

Konečně vysoká budova nemocnice ve městě R. V osmém patře budovy, kde sídlila porodnice, nám ale nezbylo nic jiného, než zase čekat. Můj milý přecházel nervózně sem a tam po chodbě a já se musela ptát, jak k tomu chudák přijde? Stane se nevlastním dědečkem, bude mít doma bábu a ještě občas řvoucí mimino nádavkem... Naštěstí byl kolem docela cvrkot a černé myšlenky jsem odehnala.

Zdejší porodnice byla asi fakt v kurzu: poznali jsme známou herečku a jejího ještě známějšího manžela, taky herce, kteří se evidentně chystali povít tady potomka, nejspíš ve vaně. Na pojízdném lůžku převáželi chodbou další rodičku a za ní si vykračoval tatínek v nemocničních kalhotách, jinak ale do půl těla nahý a na tetovaná prsa si pyšně tiskl právě narozené miminko. To bylo naštěstí zabalené a umyté, jinak by té alternativy už na mě bylo moc!

Elin muž, teď ale spíš strachem rozklepaný chlapec, konečně vyšel z prostoru porodních sálů, aby nám sdělil nejnovější zprávu: Ela už nemá sílu, porod přirozenou cestou se nedaří a lékaři rozhodli, že provedou císařský řez. Bylo mi to tak líto - tedy žádná koupel, svíčky ani muzika, jen strohý operační sál, ale díky bohu, že lékaři dokážou takto zachránit ohrožené životy!

Bylo už pozdní odpoledne, když jsme se konečně dočkali. Ela klidně spala, ještě ani nevěděla, že porodila syna. Sestra nám chlapečka přinesla ukázat, drobného, rozkošného skřítka. Byl klidný, nevědomky se na mě usmál a otevřel tajemné, modré oči... ten malý okamžik stačil k zrození velké lásky...

Sestřička si miminko zase hned odnesla a my dva s Vikingem jsme chvíli v objetí stáli u okna výškové budovy, odkud se otvíral výhled na město i vzdálenou krajinu. Připadala jsem si jako hrdinka jednoho TV seriálu, který se jmenoval Všechny moje lásky. Mé lásky tu všechny byly se mnou a ode dneška mám dokonce o jednu víc...

Autor: Irena Knorrová | neděle 9.4.2017 19:15 | karma článku: 22.62 | přečteno: 1060x

Další články blogera

Irena Knorrová

Polibek vampýra aneb jak se rodí reliéf (ze zápisků řezbáře)

Už ani nevím, kdy jsem vzal prvně do ruky řezbářský dláto. To asi ještě žil děda a já byl u něj jako kluk na prázdninách, v tom starým domě nad řekou Váh. Vyřezával figurky z lipovejch špalíčků a to dřevo tak krásně vonělo...

10.9.2017 v 18:00 | Karma článku: 10.73 | Přečteno: 184 | Diskuse

Irena Knorrová

Krajinou pramenů (fotoblog ze Slavkovského lesa)

Centrální partie Slavkovského lesa vítají poutníka zvláštní melancholickou náladou. Krajina ztichla a ponořila se do vzpomínek na dávné události, jaké se nikde jinde nestaly. Byla přetvářena, ničena - vydrancována a opuštěna.

13.8.2017 v 18:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 328 | Diskuse

Irena Knorrová

Kostel duchů

Les sebevrahů v Japonsku, opuštěná vojenská nemocnice v Německu, morový ostrov v Itálii a taky český rozpadající se kostel, jehož lavice obsadili "duchové". To jsou některá z nejděsivějších míst celosvětového žebříčku.

9.7.2017 v 18:00 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 502 | Diskuse

Irena Knorrová

Military May (fotoblog)

Máj je sice lásky čas, ale taky je časem, kdy si připomínáme konec druhé světové války. Milovníci historie a fandové armádní techniky a zbraní míří na Slivici u Milína: tady se 11. - 12. května odehrála poslední bitva války.

14.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 12.09 | Přečteno: 276 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Jitka Štanclová

Hurá na bráchu !

Bráním se dojetí, dneska už potřetí, na školní doby vzpomínám ...tak tuto písničku od Vaška Neckáře si dnes broukám už od rána. A přitom vzpomenu na bráchu.

21.11.2017 v 14:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Radka Svobodová

Být hodný se nevyplácí

Slovo „hodný“ už podle názvu napovídá, že se jedná o hodnotu člověka. Podle našich destruktivních vzorců, je člověk hoden lásky, chvály a uznání, jen za určitých podmínek.

21.11.2017 v 12:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 647 | Diskuse

Hanka Lukavská

O pejskovi, pacičce, slaboduchých výmluvách a statečném opraváři praček

Pravdivý příběh o ženě, které se rozbila pračka a o mužích, se kterými to musela řešit. Věnováno všem ženám, které by se v příběhu mohly poznat. A mužům, protože by ty poznané ženy mohli třeba pochopit.

21.11.2017 v 8:06 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 462 | Diskuse

Ivana Lance

Přeměna

Nového manžela Rona si pani Jana přivedla tehdy, když už byla její dcera Katka vdaná za mého nevlastního syna. Ron byl naprostým opakem temperamentního kubánce, který byl Katky táta.

20.11.2017 v 18:18 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 432 | Diskuse

Daniela Bulířová

Proč je důležité mít se rád?

Mít se rád...něco tak prostého, přirozeného, chtěného, toužícího, radostného, vrozeného a přesto pro některé z nás tolik složité, zamotané, nemožné, neuskutečnitelné, zraňující.

20.11.2017 v 8:48 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 274 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 706

Kdysi jsem chtěla být operní zpěvačkou a nebo slavnou novinářkou, ale osud mě srovnal do latě. I ten nejobyčejnější život ovšem nabízí spoustu námětů pro psaní. Moje rodina, přátelé, muži, zvířata, umění, příroda i město – to všechno je mojí inspirací…

Motto: Skutečně nejvzácnější chvíle v životě se počítají na okamžiky, kdy je hluboce rozrušena vaše duše (Soichiro Honda)

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.