Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se do Snáře nevešlo

6. 03. 2016 18:00:00
Každému se občas ve spánku něco zdá - sen je podivuhodný stav našeho vědomí, provokující nepředvídatelností a proměnlivostí. Ve snu si náš nevědomý duševní život, zbavený smyslových vjemů a racionální kontroly, dělá co ho napadne.

Můžeme být středověkou šlechtičnou, mimozemšťankou nebo mluvícím tygrem, létat a milovat se celou noc: zkrátka dělat všechno, co by nás ve dne ani nenapadlo a je mimo bdělou realitu.

Už staří Egypťané a Chaldejci se pokoušeli o výklad snů, které poskytují cenný materiál symbolické hodnoty. Zrcadlí se v nich naše nevyřčená přání a odmítané myšlenky, souhrnně vzato jakési alter ego, jemuž můžeme říkat ‚stín‘. Tyto stinné myšlenky mají tak prostor se bezuzdně projevit a uskutečnit se bez jakékoliv reálné újmy. Vždyť je to přece jen sen...

Je však možné uvěřit běžným výkladovým snářům, že tyto symboly mají univerzální a v čase neměnný význam a že je lze proto vykládat podle jednotného klíče? Pravdou je spíše to, že mnohé předměty a situace přebírají svoji zástupnou, tedy symbolickou roli podle specifických vlastností a dané situace.

Odborník na sny, Sigmund Freud, v nich odhaloval především skrytou sexuální tématiku. V jeho výkladech lze pozorovat významné a často se opakující symboly pohlavních orgánů a soulože. Jejich výčet je opravdu mnohostranný: Objekty zastupující penis (falické) poznáme podle toho, že jsou ostré, špičaté, nebo protáhlé a vystupují z okolí. Možnými náhražkami penisu jsou ve snech třeba deštníky, nože, střelné zbraně nebo fontány. Vagína je pro změnu skryta v dutých předmětech nebo hlubokých otvorech, jako jsou krabice, jeskyně, studna. Ztráta zubů, ruky, upadlé kolo automobilu, ostříhání vlasů a podobné ztráty jsou symbolické pro kastraci, resp. strach z ní. Tanec, chůze do schodů, jízda na koni, jízda výtahem nahoru a dolů, létání, lezení po žebříku, to vše jsou typické činnosti, za nimiž lze hledat pohlavní styk. Divoká zvířata zastupují naši sexuální vášeň.

Nechme ale vědecký výklad snů odborníkům. Já jsem si vzala k ruce knihu Sny a jejich tajemství, která byla vydána na počátku minulého století. Zdědila jsem ji po babičce a je plná jejích zápisků a poznámek... Jakpak nám asi vyloží naše dnešní sny – o 100 let později?

Kateřina (48) měla podivný sen:

„Byla jsem utajovanou milenkou Andreje Babiše a pořád jsme se někde ukrývali. Pronásledovala nás moje kolegyně z práce, kterou najal Kalousek, aby mohl Babiše zdiskreditovat. Vůbec nechápu, jak se mi to mohlo zdát – těžko najít asexuálnějšího muže, než je ironický politik s tváří sysla, s kterým bych si ve skutečnosti nikdy nic nezačala!“

Co na to snář?

Heslo milenka, pronásledování, politik ani Kalousek ve snáři nebylo. Našla jsem ale:

Cizoložství: Zdá-li se komukoliv, že cizoložil, manželům velké neshody v manželství, milencům roztržku v jejich lásce to značí.

Smilstvo: Ve snu je ještě s jinými páchati, nepříjemné mrzutosti a pronásledování věřitelů to znamená.

Ministr: Sny o ministrech vždy drobné starosti naznačují.

Stíhán býti: Zdá-li se komu, že je někým stíhán, utiskován věřiteli nebo příbuznými bude. Jestliže ale stíhateli unikl, toho utiskování se dříve nebo později zbaví.

Hmm, takže nic moc hezkého asi Katku nečeká a přitom to vypadalo tak úsměvně!

Jarce (42) se zdálo:

„V soutěži MISS ČR právě probíhala promenáda v plavkách. Jako jedna z deseti finalistek jsem právě v miniaturních bikinách vyšla na molo. Co se ale nestalo, horní díl se mi vzadu rozepnul a spadl, a já se octla před vyprodaným sálem nahoře bez. Leknutím jsem slítla z mola mezi diváky. Několik mužů se na mě okamžitě vrhlo a chtělo mě znásilnit. Zachránil mě až moderátor Jan Čenský, který se obětavě vrhl mezi obecenstvo, vyrval mě násilníkům a přikrytou jeho sakem a košilí mě odvedl do zákulisí. Tam se ke mně něžně naklonil a já ho jemně škrábala nehty po zádech...“

Tak to je mazec! Nutno podotknout, že Jarka váží 90 kg a má prsa vel. 95E.

Co na to snář?

Neobsahuje hesla znásilnění, soutěž, moderátor. Hodí se ale:

Prsa: Zdá-li se muži, že svá prsa silná a široká vidí, moc a slávu si vydobude. Vidí-li ve snu žena prsa svá plná a masitá, blahobytný a dlouhý život jí to věstí. Viděti svá prsa ve snu slabá a hubená, mužům zklamání a nepříjemnosti se ženami a ženám totéž zase s muži naznačuje. Vidí-li kdo prsa svá suchá, churavá nebo raněná, těžkou nemoc i smrt to předpovídá. Ženská ňadra obnažená, pokoření jakéhos se člověku dostane.

Nehet: Vidíš-li ve snu na svých rukou dlouhé silné nehty, náhlé zbohatnutí, též dobré obchody neb velký úspěch v zaměstnání to věstí.

Spadnouti: Zdá-li se komu, že odněkud z výše spadnul a přitom se potloukl, pokoření, někdy i úraz to hlásá. Padnouti na zem, aniž bys sebemenší úraz utrpěl, výhry veliké dosáhnouti můžeš.

Chůze: Při chůzi klopýtnouti a upadnouti, náhle se zamiluješ, avšak někdo ti v tom překážeti bude.

Zachrániti: Někoho před utopením, úrazem neb jakýmkoliv nebezpečím ve snu zachániti je většinou znamením dobrého výsledku při nějakém podnikání. Zachraňuješ-li sám sebe – zlému ujdeš.

Princ a princezna: Ve snu prince neb princeznu viděti, mluviti s nimi, nuzné časy to hlásá.

No tak snad jen ty nehty jsou jednoznačně pozitivní – a Čenský jako princ, to je jen taková moje asociace a vlastně to do snu nepatří...

Ela (28) je přebornice na lítací sny:

„Tenhle sen se mi občas opakuje a je velmi živý a barevný. Vznáším se nad zemí, lehce proplouvám vzduchem jen s roztaženýma rukama. Vidím pod sebou rozkvetlé louky a lesy, je to nádherná, zvlněná krajina, zalitá slunečním svitem pod modrou oblohou..."

Co na to snář?

Létati: Zdá-li se tobě, že ve vzduchu létáš, radost, štěstí a odklizení jakýchsi překážek po mnohých starostech to značí. Ve snu z krajiny do krajiny letěti – dlouhou cestu podnikneš. Létati až k oblakům – úraz nějaký i smrt to hlásá. Letěti shora dolů – dlouhý věk, též bohatství to značí. Létáš-li však nad vodou a pociťuješ při tom strach, že do vody upadneš, škodu jakousi utrpíš. Vznášíš-li se při létání lehce a volně nad krajinou, úspěchu i slávy si dobudeš. Ve snu se však při létání zřítiti, ztrátu velikou, též nepříjemnost a někdy i neštěstí nebo náhlé úmrtí to naznačuje. Jestliže ale lehce při seskoku na zem dopadneš, aniž bys bolest pociťoval – výhry i úspěchu nějakého dosáhnouti můžeš.

Louka: Ve snu krásnou zelenou louku viděti je vždy znamením dobrého zdraví v rodině, štěstí a spokojenosti.

Obloha: Vidíš-li ve snu jasnou a čistou oblohu, je to vždy znamením štěstí a spokojeného života.

Ele se zdá o lítání často a lze jí to jen přát i závidět. A co se zdává mně? To tady radši rozebírat nebudu – z toho byste nespali! Tak radši přeji dobrou noc a sladké sny!

Po krásném snu je i ráno krásnější

Zdroje a odkazy:

http://psychologie.nazory.eu/

www.vykladsnu.cz

Vara Guru: Sny a jejich tajemství

Autor: Irena Knorrová | neděle 6.3.2016 18:00 | karma článku: 10.98 | přečteno: 473x

Další články blogera

Irena Knorrová

Polibek vampýra aneb jak se rodí reliéf (ze zápisků řezbáře)

Už ani nevím, kdy jsem vzal prvně do ruky řezbářský dláto. To asi ještě žil děda a já byl u něj jako kluk na prázdninách, v tom starým domě nad řekou Váh. Vyřezával figurky z lipovejch špalíčků a to dřevo tak krásně vonělo...

10.9.2017 v 18:00 | Karma článku: 10.73 | Přečteno: 184 | Diskuse

Irena Knorrová

Krajinou pramenů (fotoblog ze Slavkovského lesa)

Centrální partie Slavkovského lesa vítají poutníka zvláštní melancholickou náladou. Krajina ztichla a ponořila se do vzpomínek na dávné události, jaké se nikde jinde nestaly. Byla přetvářena, ničena - vydrancována a opuštěna.

13.8.2017 v 18:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 328 | Diskuse

Irena Knorrová

Kostel duchů

Les sebevrahů v Japonsku, opuštěná vojenská nemocnice v Německu, morový ostrov v Itálii a taky český rozpadající se kostel, jehož lavice obsadili "duchové". To jsou některá z nejděsivějších míst celosvětového žebříčku.

9.7.2017 v 18:00 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 502 | Diskuse

Irena Knorrová

Military May (fotoblog)

Máj je sice lásky čas, ale taky je časem, kdy si připomínáme konec druhé světové války. Milovníci historie a fandové armádní techniky a zbraní míří na Slivici u Milína: tady se 11. - 12. května odehrála poslední bitva války.

14.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 12.09 | Přečteno: 276 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Jitka Štanclová

Hurá na bráchu !

Bráním se dojetí, dneska už potřetí, na školní doby vzpomínám ...tak tuto písničku od Vaška Neckáře si dnes broukám už od rána. A přitom vzpomenu na bráchu.

21.11.2017 v 14:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Radka Svobodová

Být hodný se nevyplácí

Slovo „hodný“ už podle názvu napovídá, že se jedná o hodnotu člověka. Podle našich destruktivních vzorců, je člověk hoden lásky, chvály a uznání, jen za určitých podmínek.

21.11.2017 v 12:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 634 | Diskuse

Hanka Lukavská

O pejskovi, pacičce, slaboduchých výmluvách a statečném opraváři praček

Pravdivý příběh o ženě, které se rozbila pračka a o mužích, se kterými to musela řešit. Věnováno všem ženám, které by se v příběhu mohly poznat. A mužům, protože by ty poznané ženy mohli třeba pochopit.

21.11.2017 v 8:06 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 458 | Diskuse

Ivana Lance

Přeměna

Nového manžela Rona si pani Jana přivedla tehdy, když už byla její dcera Katka vdaná za mého nevlastního syna. Ron byl naprostým opakem temperamentního kubánce, který byl Katky táta.

20.11.2017 v 18:18 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 432 | Diskuse

Daniela Bulířová

Proč je důležité mít se rád?

Mít se rád...něco tak prostého, přirozeného, chtěného, toužícího, radostného, vrozeného a přesto pro některé z nás tolik složité, zamotané, nemožné, neuskutečnitelné, zraňující.

20.11.2017 v 8:48 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 274 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 706

Kdysi jsem chtěla být operní zpěvačkou a nebo slavnou novinářkou, ale osud mě srovnal do latě. I ten nejobyčejnější život ovšem nabízí spoustu námětů pro psaní. Moje rodina, přátelé, muži, zvířata, umění, příroda i město – to všechno je mojí inspirací…

Motto: Skutečně nejvzácnější chvíle v životě se počítají na okamžiky, kdy je hluboce rozrušena vaše duše (Soichiro Honda)

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.