Kde medvědi dávají dobrou noc

Ze všech stran sevřený horskými štíty Chočských vrchů, Tater a Velké Fatry, mezi třemi národními parky leží slovenský region Liptov. Návštěvníkům tu z přírodních krás oči přecházejí: nedotčené lesy, jeskyně, termální prameny...

Historická sídla jako Ružomberok či Liptovský Mikuláš na koukání, jezero Liptovská Mara na koupání, starobylé vesničky a hrady k prolézání. A vrcholem toho všeho je památková rezervace Vlkolínec, zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO.

Dědinu pod vrchem Sidorovo tvoří 55 dřevěných domů vesměs z 19. století, z  nichž asi 6 je trvale obydlených. Zbylé slouží jako víkendové chalupy nebo pro ubytování turistů.

Domečky lemují jedinou hlavní ulici...,

... kterou protéká potůček, hojně využívaný místními i turisty k občerstvení.

Dřevěná zvonice z r. 1770 stojí na rozhraní horního a dolního konce vesničky a rozděluje Vlkolínčany na "Nižňany" a "Vyšňany". Sloužila jako časomíra i ohlášení času modliteb.

Na hřbitůvku v blízkosti kostela Navštívení Panny Marie se zachovaly kamenné i dřevěné kříže.

Základním stavebním materiálem ve Vlkolínci je dřevo z okolních lesů, domy jsou roubené, vyrovnání svažitého terénu se řešilo kamennou podezdívkou.

Roubení je základní technikou stavby místních chaloupek. Otesané kmeny jsou kladeny vodorovně na sebe, spojené čepováním. Spáry jsou utěsněné mechem, až potom vymazané hlínou.

Lidová architekuta je inspirací malířů...

Rumpálová studna sloužila kdysi jako jediný zdroj pitné vody.

Chlapi z Vlkolínce byli vždy zdatní tesaři, dřevorubci i řezbáři.

I dnes se tu staví - moderně, ale samozřejmě ze dřeva.

Návštěvníci mohou zanechat vzkaz ve formě miniaturního šindele - ty budou použity na střeše dřevěného modelu Domu Unesco, který tu bude po dokončení vystaven.

Nacházíme se ve výšce 718 metrů nad mořem, okolní krajinu tvoří horské louky a terasová políčka.

V mracích se ztrácejí vrcholky Velké Fatry, husté lesy se táhnou donekonečna. Není pochyb, že tu žijí rysové, vlci i medvědi, jak tvrdí místní obyvatelé.

Bača musí ovečky dobře hlídat...,

... zvuky zvonečků možná plaší divou zvěř, ale jejich zvonění je přímo antistresovou medikací.

Škoda, že tu hudbu, rozléhající se po kopcích, nemůžete slyšet!

 

 

Zdroje a odkazy:

www.vlkolinec.sk

 

 

Autor: Irena Knorrová | neděle 31.7.2016 18:00 | karma článku: 23,93 | přečteno: 532x